Staff Directory

Please see below for the North Bay Haven Charter Academy Staff Directory. To contact a staff member, please Click Here to fill out our staff contact form.

Administrators K-5

Michael McLaughlin - Principal
Jennifer Shoults - Administrative Assistant K-8

Support Staff
Roxie Tripp - Office Manager
Krista Harris - School Health Tech
Barbara Hays - Bookkeeper
Misti Gibbens - Instructional Specialist
Tyler Graham - IT Specialist
Traci Cornett - Aftercare Coordinator

Faculty K-5

Kindergarten
Leigh Barefield
Katelyn Harvey
Megan Gold
Reanna Logan
Jill Thompson
Suzanne Summerbell

1st Grade
Camille Dyell
Savannah Gann
Jessica Hatcher
Savannah Infinger
Shelby Lueck
Judith Williams
Dana Wilson

2nd Grade
Molly Merritt
Marleigh Elmore
Tracy Hayden
Leah Holsombake
TBA
Katie Ricca

3rd Grade
Jessica Ashley
Kayley Graham
Brandi Hipps
Lisa Kaminskas
Ashley Christie
Amanda Rasmussen

4th Grade
Logan Graham
Cara Kinder
Amber Sale
Kristen Sullivan
Kelley Therrien
Sandra Whitener

5th Grade
Jamie Buckley
Carie Cargal
Angie Eddins
Jana Krutzig
Staci Martin
Jennifer Sistrunk

Special Areas
Christina Burroughs, Music
Kim Kensinger, Art
Bobby Hughes - PE
Will Therrien, STEAM Lab
Staci Weeks, ESE
Jennifer Bohac, Speech
Michelle Cerbantec, Speech
Dee Tidwell
Elise Anderson

Administrators 6-12

Nakia Morris - Principal
Crystal Woodford - High School Assistant Principal
Leanne Gingrich - Middle School Assistant Principal
Cas Gant - Administrative Assistant 6-12
Jennifer Shoults - Administrative Assistant K-8
Steve Gillispie - Athletic Director
Matt Knaus - Middle School Administrator
Kelly Lightsey - Office Manager 6-12


Support Staff
Jennifer Adams - Bay District Charter School Nurse
Gary Carnes - Systems Administrator
TBA - Athletic Bookkeeper
Ryan Lassiter - IT Specialist
Nikki Marcum - Registrar
Alyssa Nelson - Attendance Clerk
Anita Orrill - Chief Information Officer
Heather Pike - Assistant Bay District Charter School Nurse
Missy Tunnell - Bookkeeper
Margaret Waldroff - Middle School ESE
Sarah Truncer - High School ESE


Guidance Counselors
Heather Bastedo - HS A-K
TBA - HS L-Z
Deborah Viera - Middle School
Ansley Autry - TOSA guidance

High School Faculty

Rachel Davis - English, Dept Head
Jeff Bacen - English
Ashley Bonnin - English
Amy Trawick - English
Kristi Jordan - English
Ethan Leos - English
Angela Strickland - English
Robin Vaughn - English
Lisa Churchwell - Math, Dept Head
Cynthia Doll - Math
Kaleigh Matson - Math
Cheri Flood - Math
Ronald Golden - Math
Donna Massey - Math
Gavin Haney - Social Studies, Dept Head
Loren Flood - Social Studies
Michael Warren - Social Studies
Johnathan Stukey - History
Heather Walters - History
Lydia Barefield - Science (AP Env/ AP Bio)
April Parmer - Science/Biology
Emily Sponaugle - Biology
Rebecca Mellerski - Science
Dirk Naegele - Chemistry
Judy Neiheiser - Computer Science
Patrick Horan - Art
Marlene Paige - Choir
Inma McElvaney - Spanish
Alicia Pudsey - Culinary
Jerry Lassiter - Criminal Justice
Melissa Sexton - American Sign Language
Margaret Barnhart - Entrepreneurship

Middle School Faculty

Karen Corbin - English

Amelia Harris - English

Colleen Koch - English

Jennifer Surdukowski - English
Terri Freshwater - Math
Armanda Coleman - Math
LeAnna Miller - Math
Chantelle Normand - Math
Timothy Phillips - Math
Julie Smith - Math
Margaret Waldroff - Math
Antonia Perkins - Science
Chris Cashman - Science
Calvin Crocker - Civics
Forrest Jamison - History
Candice Hart - Social Studies
Mia Cornelius- Social Studies
Christina Giambra - STEAM
Letitia Bell - Choir
Kimberly Robideau - Art
Ashley Harmon - PE
Thomas Elliott - PE (Head HS Football Coach)

Clubs and Electives
Anime Club -
Art Club - Kimberly Robideau
AP Capstone - Heather Bastedo
American Sign Language Club - Melissa Sexton
American Sign Language National Honor Society - Melissa Sexton
Band Director - Justin Bell
Bible Club -
Chess Club - Loren Flood
Beta Club (High School) - Kimberly Robideau
Choir - Marlene Paige
Choralaires - Marlene Paige
Computer Science Club - Judith Neiheiser
Culinary Elective / Culinary Club - Alicia Pudsey & Chef Debbie
Criminal Justice Club - Jerry Lassiter
Drama Club - Ashley Bonnin
Fishing Club - Mike McLaughlin
Fellowship of Christian Athletes - Hannah Spencer
Gardening Club - Rebecca Mellerski
HOSA - Michele Butcher & Somer Joseph
Inner School Council - Kimberly Robideau
Interact Club - Lydia Barefield
It's Okay To Not Be Okay Club - Lydia Barefield
Jr. Beta Club (Middle School) - TBD
Key Club - Cheri Flood
Make Change Club - Heather Bastedo
Odyssey of the Mind (Middle and High School Teams) - Christina Giambra
National English Honor Society - Robin Vaughn
National Honor Society - Kristi Jordan
National Technical Honor Society - Candice Hart
Next Gen - Heather Pike
Mu Alpha Theta - Cynthia Doll
Quill & Scroll Honor Society - Rachel Davis
Rho Kappa Honor Society - Heather Walters
Pep Club - Rachel Davis
Student Government Association (High School SGA) - Kimberly Robideau
Student Government Association (Middle School SGA) - Mia Cornelius
Science National Honor Society - Dirk Naegele
SAIL - Angela Strickland
Sea Cadets - Perry Williams
Strategy Club - Christopher Costa
Social Justice Club - Ms. Wilson
Tri-M Honor Society - Marlene Paige
Writing Club - Kristi Jordan
Yearbook (Elementary and High School) - Rachel Davis
Yearbook (Middle School) - Leanna Miller



Athletics
Steve Gillispie - Athletic Director
Bobby Hughes Jr. - Baseball
Kevin Jacobs - Girls Basketball
Kevin Jacobs - Boys Basketball
Katie Brown - Sideline Cheer
Katie Brown - Competitive Cheer
Osmond Ashman - Boys & Girls Cross Country
Nakia Morris/Leanne Gingrich - Dance Team
Bryan Johnson - Boys Golf
Bryan Johnson - Girls Golf
Logan Galvao - Boys Lacrosse
Kirsten Dunham - Girls & Boys Lacrosse
Alexandria Everhart - Boys Soccer
Logan Graham - Girls Soccer
Butch Bernard - Softball
Madison Metille - Boys & Girls Swimming
Mike Matison - Boys & Girls Tennis
Osmond Ashman - Boys & Girls Track & Field
Aaron Paille - Girls Weightlifting
Zane Turnipseed - Boys & Girls Wrestling
Emerson Cabatu - Head Coach Volleyball
Charles Chapman - Clay Shooting Team


Jr. High Coaches
Joni Haid - Cheer
Craig Shipp -Football
Jeremy Barr - Basketball, boys
Donna Baxter - Basketball, girls
David Galindo Soccer, boys
Peter Armador - Soccer, girls
Stephanie Puett - Volleyball




CONTACT STAFF MEMBER

North Bay Haven Charter Academy K-12

1 Buccaneer Dr., Panama City, FL 32404

(850) 248-0205 Elementary School
(850) 248-0801 Middle/High School